EĞİTİM SİSTEMİNİ YENİDEN TASARLAMAK ?>

EĞİTİM SİSTEMİNİ YENİDEN TASARLAMAK

Sugata Mitra’nın eğitim ile ilgili sunuşunda hepimiz için öğrenilecek şeyler var. Özellikle, bir şeyi öğrenmek için gerekli olan en önemli şeyin merak olduğunu hem öğretmenlere hem de öğrencilere sık sık hatırlatmak lazım. Bir derste aklınıza “sınavda ne çıkacak” dışında bir soru gelmiyorsa, muhtemelen hiç bir şey öğrenmiyorsunuz demektir. Bu bağlamda öğretmenlerin ve öğretim görevlerinin bilgiyi dikte ederek aktarabileceklerini düşünmekten vazgeçmeleri gerekiyor. Onların görevi öğrenme için uygun bir ortam yaratmak, öğrencilerin dersin konularına merak duymasını sağlamak ve öğrencilerin soru sormalarını sağlamak.

Sugata Mitra, eğitimde cezanın işe yaramadığını da söylüyor. Bence de öyle. Ceza içeren sınav sistemlerinden vazgeçip ödül (en azından takdir etme ve not olarak) içeren araştırmaya dayalı bir sisteme geçmek faydalı olacaktır. Zaten geleneksel sınavlara dayalı sistemde öğrenciler her şeyi sınavdan birkaç gün önce öğrenmeye çalışıp, birkaç hafta sonra tamamını unutuyor. Dolayısıyla, derslerin okuma, tartışma, değerlendirme/eleştiri/araştırma yazıları yazma gibi aktiviteler içerecek şekilde yeniden tasarlanması gerekiyor. Tabii not etmek gerekir ki böyle bir sistemde yapılan çalışmalarla ilgili sürekli geri bildirim yapılması gerekiyor. Bu öğretmenler ve öğretim üyeleri için çok daha fazla yük demek. Aynı anda 4 farklı ders veren birinin bunu etkili bir biçimde yapması çok mümkün değil. Sugata Mitra’nın önerilerini hayata geçirebilmek için eğitim sistemini de yeniden tasarlamak gerekiyor.

Seçmeli derslerde elimden geldiğince ve mevcut sistem izin verdiği ölçüde bu ilkeleri uygulamaya çalışıyorum. Bu konuşmayı dinledikten sonra daha iyisini yapabileceğimi düşündüm. Daha fazla geri bildirim yapmam lazım mesela. Meraklı öğrencilerle birlikte standart derslerdekinden çok daha fazlasını başarabiliriz. En zor soru ise şu: dersin konularına hiç bir merak duymayan öğrencilerin soru sormasını nasıl sağlayacağız? Bu aralar en çok düşündüğüm konu bu.

Eğer bir zamanlar benim öğrencim olduysanız veya şu anda benden ders alıyorsanız önerilerinizi emrah.aydinonat [at] gmail.com adresine gönderebilirsiniz. Şimdiden teşekkürler.

—-
Şu da ilginizi çekebilir: “Okullar yaratıcılığı öldürüyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *