Pembe Diziler ve Doğurganlık ?>

Pembe Diziler ve Doğurganlık

Alberto Chong, Suzanne Duryea ve Eliana La Ferrara adlı iktisatçılar pembe dizilerin doğurganlık üstündeki etkilerini araştırmışlar. Soru şu, acaba Brezilya’daki ortalama aileden daha küçük ailelerin yaşadığı Brezilya pembe dizilerinin doğurganlık üstündeki etkisi nedir? Cevap şu: Pembe diziler doğurganlığı düşürüyor, özellikle de yoksul ailelerde… Yani, pembe dizi izleyenler daha az çocuk yapıyor!

Makalenin başlığı şu: “Soap Operas and Fertility: Evidence from Brazil” adresi: http://d.repec.org/n?u=RePEc:cpr:ceprdp:6785&r=dev

Aslında Türkiye’deki iktisatçılar da buna benzer araştırmalar yapabilir. Örneğin, şu soruların cevaplanması aydınlatıcı olacaktır.

1. Acaba Kurtlar Vadisi’nin siyah takım elbise ve makosen ayakkabı talebine etkisi nedir? [Bu arada, makosen ayakkabıyla adam mı kovalanır yahu, kayıp düşersiniz maazallah!]

2. Televizyon kanallarının yayına sokup da 2 bölüm sonra yayından kaldırdıkları dizilere harcanan emek, para ve zamanı eğitime ve Ar-Ge’ye harcasaydık acaba bunun teknolojik gelişme ve iktisadi büyüme üstündeki etkisi ne olurdu?

3. Bir şarkıcımızın “kondom” adlı şarkısının anaokululuna giden çocukların milli marşı haline gelmiş olmasının Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “üç çocuk yapın” önerisine etkisi ve nüfus idaresi projeksiyonları açısından ehemmiyeti nedir?

4. Pijama talebinde Gaffur etkisi? (Bir etki olduğunu biliyoruz ama kimse ölçmedi…)

Örnekler çoğaltılabilir…

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *